Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

Aydın

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 10 Kategoride 498 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TEZCAN’DAN MADENCİLERE DESTEK

09 Mart 2016 - 3.398 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haber»TEZCAN’DAN MADENCİLERE DESTEK
TEZCAN’DAN MADENCİLERE DESTEK
  • CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT TEZCAN’DAN SÖKELİ MADEN İŞÇİLERİNE DESTEK
  • HAKLARINI ALAMADIKLARI GEREKÇESİYLE SÖKE’DE MADEN İŞÇİLERİNİN EYLEMİ SÜRÜYOR

Söke’de özel bir maden ocağında 80 civarında işçinin direnişi devam ediyor. Hak ettikleri ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle iş bırakan Sökeli maden işçileri, maden ocağı önünde eylemlerine devam ederken; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın milletvekili Bülent Tezcan’dan destek geldi. Bülent Tezcan beraberinde CHP Aydın il Başkanı Bayram İnci ve YDK Üyesi Süleyman Bülbül ile Sökeli maden işçilerini ziyaret etti. Maden işçileri ile yere serilen kilim üzerine oturan Bülent Tezcan, maden işçilerinin sorunlarını meclise taşıyacağının ve takipçisi olacaklarının sözünü verdi. Maden işçilerinin yaşadıkları sıkıntıyı kendi ağızlarından dinleyen Bülent Tezcan, maden işçilerine destek sözü verdi, örgütlenin çağrısında bulundu.

“ÖLMEYE GELİNCE İŞÇİ ÖLSÜN, ÜCRET VE HAKLARA GELİNCE İŞÇİ MAĞDUR OLSUN”

Daha önce Manisa’da, Soma’da Türkiye’nin neresinde işçi ve emekçinin yaşadığı sıkıntı veya haksız bir durum varsa CHP’nin bunları meclise taşıdığını söyleyen CHP Genel başkan Yardımcısı Bülent Tezcan; “Türkiye’de maden ocağı devredilirken, ruhsatının devredilmesine müsaade eden hükümet, burada çalışan işçilerin hakları ne olacak diye düşünmesi lazım. Bir gecede bu işletmenin devri yapılabiliyorsa, demek ki bir yerden bir şeyler kaçırıyorlar. Yani onlar bir yerlerden bir şeyler kaçıracağım derken, madenlerde ölenler işçilerimiz oluyor. Soma örneği ortada. 300’ün üzerinde maden şehidimizin haklarını ödemeyip, hala daha nasıl ödemeyiz diye alengirli yollar peşindeler. Türkiye’de maalesef her gün 5 işçi güvenlik önlemi olmadığı için ölüyor. Ya grizu patlar, ya maden çöker, ya iskele çöker Türkiye’de günde beş işçi ölür. Bu iş cinayeti, bu iş kazası değil artık. Ölmeye gelince işçi ölsün, ücret ve haklara gelince işçi mağdur olsun. Biz mücadele ederiz ancak işçilerimizden de örgütlü olmalarını istiyoruz. Ancak sendikanız işçiyi patrona veya hükümete satan sendika olmayacak. Adres vermiyorum ancak bağlı olacağınız sendika işçinin haklarını savunan sendika olmalı. İşçi ve emekçi sınıfının en büyük problemi örgütsüz olmaları” dedi.

“BİR TARAFTA SOMA, BİR TARAFTA SÖKE”

“Sökeli maden işçilerinin sorunlarını Mecliste gündeme getireceğim” diyen Bülent Tezcan; “Belli ki Soma’da 300 işçiyi öldürenler burada da sizleri mağdur etmenin peşindeler. Hükümetin gözü önünde bir tarafta Soma’da, bir tarafta Söke’de işçiyi mağdur etmeye devam ediyorlar. Bunları bu hükümet koruyor. Maden işletmelerinin her biri sırtını iktidara dayamış, bu haksız kazançlar üzerinden siyaseti finanse ediyorlar” ifadelerini kullandı.

(LT-)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Hüsnü Ertung.
10 Mart 2016 - 12:08 am

Milletvekilim.Latmos oralarda. Feldispat madeni çıkarılıyor. Madenciler Latmos’u “Beşparmak D.)bitiriyor. Bakanlar Kuruluna “iki yıla yakın zaman önce” gereken tüm bürokratik aşamalar sağlanıp “Milli park olması istemi rapor edildi. Dosya Bakanlar kurulu kayıtlarında. Ayrıca Latmos Arkeoloğu Aneliza PESCLOW Çin’de yapılan bilimsel toplantı sonrası, “Latmos’un korunması ve ” galiba” Milli park olmasını istemelerine dair rapor da Bakanlar Kurulumuzda…Ayrıntılı bilgi, belge ve döküman, Kuşadası EKODOSD Başkanı “kendini doğal yaşama ve tarihi zenginliklere adamış” Bahattin Sürücü’den sağlanabilir.Anadolu dört bir yandan kemiriliyor; bitirilecek…Çalışmalarınızı önemsiyorum. Sizleri merak ve takdirle izliyorum. Selam…

İlgili Terimler : , , , ,
TemaFabrika