Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

Aydın

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 10 Kategoride 498 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SÖKE OVASI BÜYÜK OVA DEĞİLMİŞ(!)

18 Temmuz 2017 - 1.071 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haber»SÖKE OVASI BÜYÜK OVA DEĞİLMİŞ(!)
SÖKE OVASI BÜYÜK OVA DEĞİLMİŞ(!)

Bilinen bir gerçek var. Verimli tarım arazileri giderek azalıyor. Tarıma elverişli 24 milyon hektar alanımız var. Bunun ancak 19 milyon hektarlık alanını kullanabiliyoruz. Her yıl 50 -100 bin dekar ekilebilir alan kaybediyoruz. Tarımsal üretim düşüyor. Tarımda, geçmişte kendi kendine yeten ülke konumdayken, bugün elmadan fasulyeye, buğdaydan pamuğa kadar uzanan birçok ürünü dışarıdan ithal eder duruma geldik. Bu durumun oluşmasında en önemli etkenlerden biri, verimli topraklarımızın kaybediliyor olması.

Hükümet de bu gerçeği nihayet görmüş olacak ki; 12.12.2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla bazı ovaların büyük ova statüsüne alınarak koruma altına almaya karar verdi. Bu karar, tarıma elverişli topraklarımızı konut yapımından, denetlenmeyen jeotermal ve sanayi tesislerinden, yanlış, gübre, zirai ilaç, su kullanımından, verimli ovalarda yeni oto yollar, duble yollar yapılmasından kurtarabilecek mi? Elbette olacakları süreç gösterecek. Ancak, hükümetin büyük ova tespitinde daha başlangıçta sıkıntılı olduğunu görüyorum. Hükümet iki Büyük ova listesi yayınladı. İlkinde Aydın il olarak yoktu. İkinci de Aydın, Karpuzlu ve Davutlar ovaları var ,ilin en büyük ve tarımsal verimliliğe sahip söke ovası yoktu. Demek söke ovası büyük ova değilmiş!

Neden acaba? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Çelik’in açıklamalarından büyük ova olmanın ölçütlerine baktım. Bakana göre ortalama eğimi %8 den az olan, 10 hektardan büyük ve planlı araziler hariç, büyük ova sınırları içinde kalan arazilerin büyüklüğüne bakılmaksızın büyük ova statüsün de kabul edildiğini ifade ediyor Büyük ova statüsü tespiti yapılırken, toprak, iklim, topoğrafya, ekolojik özellikler, tarımsal üretim potansiyeli gibi ölçütlerin de dikkate alındığı yine bakanın yaptığı açıklamalarda var. Sayılan ölçütlerin tümüne uyan Söke Ovasının büyük ova statüsü verilmemesi ile ilgili bazı iddialar var.

Birincisi, Büyük ova statüsü çiftçiye tam olarak anlatılmadı. Bu yüzden çiftçiler konuya ilgisiz kaldığı için hükümet nezdinde baskı oluşturmadılar. Bu yüzden Söke ovası büyük ova ilan edilen listelerde yer almadı.

İkincisi, Hükümetin Söke Ovası ile ilgili henüz kamuoyunun bilmediği, Büyük ova statüsüne ters düşen projeler var. Söke ovası hiçbir zaman büyük ova olmayacak.

Üçüncüsü, Söke ovası büyük ova olmasıyla toprakların değerli olacak. Bu durum ucuz arazi kapatan ve verimli toprakların amaç dışı kullanımıyla ilgil projeleri olan arazi spekülatörlerin çıkarlarına ters düşüyor.   Onlar Söke ovasının büyük ova olmasını engelliyorlar.

İcra makamı olan hükümet yukardaki iddialarla töhmeti suçlanmak istemiyorsa yapacağı şey belli; Yeni bir kararname ile Söke Ovasını da büyük ova statüsüne geçirmek. Aksi takdirde suçlamalar haklılık kazanacak, giderek Söke ovasındaki toprakların amaç dışı kullanımı ve korunamaması nedeniyle binlerce çiftçi çok uzak olmayan bir süreç içinde tarımdan vazgeçmek zorunda kalacaktır. Bu da ekonomisi tarıma dayalı bir Söke’ye yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Benden uyarması…

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika