Dolar : Alış : 3.9170 / Satış : 3.9241
Euro : Alış : 4.6375 / Satış : 4.6459
HAVA DURUMU
hava durumu

Aydın

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 10 Kategoride 498 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SÖKESPOR’UN HAMİSİ SÖKELİLERDİR

17 Haziran 2016 - 2.260 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haber»SÖKESPOR’UN HAMİSİ SÖKELİLERDİR
SÖKESPOR’UN HAMİSİ SÖKELİLERDİR

Gazeteci Durmuş Tuna’nın Süleyman Toyran düşmanlığı artık Söke’yi ve Sökelileri rahatsız edecek boyutlara ulaştı. Sadece Süleyman Toyran düşmanlığı üzerinden gazetecilik yapma uğraşı içinde olan Tuna hangi beklentilerin içindedir bilemeyiz, ama Söke Belediye Başkanı bu kentin insanları tarafından Söke’ye hizmet için seçilmiştir. Bu türlü polemiklerle harcayacak vakti yoktur.

Sökespor bu kentin markalarından biridir. Hamisi de, sahibi de Sökelilerdir. Başka bir hamiye ihtiyaç olmadığı gibi kimsenin malı olamayacak kadar da değerlidir. Süleyman Toyran da Sökeliler tarafından seçilmiş belediye başkanıdır.  Söke’nin bütün değerleri gibi Sökespor’u da kollayıp gözetmek vazifesidir. Bunu göreve geldiği günden bu yana büyük bir hassasiyet ve özveriyle tapmaktadır.

Geçtiğimiz hafta sonu Sökespor genel kurulu yapıldı. Genel kurullar hesap verme, hesap sorma yeridir. Yönetim kurulları da kulübün sahibi değil emanetçileridirler. Söke Belediye başkanı orada bir Sökeli olarak, Sökespor’un geleceğini düşünen bir Sökespor sevdalısı olarak kulübün mali tablosunu sormuştur. Soru gayet açıktır:

“Sökespor’un vergi dairesine, sosyal güvenlik kurumuna ve de Sökeli esnaflara borcu var mıdır? Varsa bu borç ne kadardır?”

Bu haksız bir soru mudur? Yersiz bir soru mudur?..

Bu soru genel kurulda sorulmayacak da nerede sorulacak?..

Kaldı ki Belediye Başkanı bu soruyu daha önce de defalarca kulüp müdürüne ve ulaşabildiği yöneticilere sormuş ama bir türlü cevap alamamıştır. İki senede kulübe bir milyon liranın üzerinde kaynak aktaran bir belediye başkanı bu soruyu soramayacak da kim soracak?..

Kulüp yönetimine düşen sorumluluk bu soruya cevap vermektir. Etik olan; görevi bırakırken hesabı verip, görev alırken de yüklenilen sorumluluklar ortaya konarak hareket edilmesidir. Asıl görevi halkı bilgilendirmek olan gazetecilerin bu soruya alkış tutmaları, hatta Belediye Başkanından önce aynı soruyu kendilerinin sormaları gerekirdi. Ama gazeteci Durmuş Tuna bu soruyu sorguluyor. Kulüp Başkanı Tamer Makaraç da sorulan soruya cevap vermek yerine Belediye Başkanına hakaretler yağdırıp “sen aidatını ödemedin, bu soruyu soramazsın” diyor.

Şimdi sormak istiyoruz;

–Aidat borcunu ödemeyen bir kişinin adı Hazırun listesinde nasıl yer alıyor?”

–Bu kentin kaynaklarını bu kentin takımı için harcayan Belediye Başkanı hesap sormayacak da kim hesap soracak?..

–Kimse kimseye “gel de Sökespor’a başkan ol” demedi. Adı geçen kişiler kendileri göreve talip oldular, vaatlerde bulundular ve hatta göreve gelmek için Belediye başkanından bile icazet istediler. Vaatlerini yerine getirmelerinden doğal ne olabilir ki?

Bu kişiler Sökespor’u adeta kendilerinin ve de ticari kuruluşlarının reklam aracı olarak kullandılar. Her başarılı sonuç için tebrikleri kabul ederken en küçük sıkıntıda ya geri çekildiler, ya da Belediye Başkanını suçladılar. Halbuki şu anda bile Söke Belediyesinin sağladığı otopark gelirlerini tahsil etmeye devam ediyorlar.

Durmuş Tuna Belediye Başkanı Sayın Toyran’ın spor komisyonunu topladığından söz ederek bazı yaptırımları devreye sokacağını ifade ediyor. Bundan daha doğal ve daha demokratik davranış olabilir mi?

Belediye başkanımız fevri davranmamış, olayları kişiselleştirmemiş ve spor komisyonundaki arkadaşlarını da toplayarak demokrat kişiliğini bir kez daha göstermiştir. Durmuş Tuna bunları sorgulayacağına, Kişilerin gazeteciliğini yapacağıma halkın sesi olarak camianın merak ettiklerini sorgulamalıydı. Sorulacak sorular bellidir:

1-Sökespor’un otopark gelirleri ne kadardır? Gerçek rakamlara ulaşmak bir gazeteci için zor olmasa gerek.

2-Belediyenin ayni ve nakdi yardımlarının toplam miktarı ne kadardır?

3-Satılan koltuklar, reklam panoları ne kadar gelir sağlamıştır?

4-İşadamları bağışları ne kadardır?

5-Başkanlar ve yöneticiler tarafından verildiği söylenen bağışlar ne kadardır?

6-Sökespor’un personel giderleri ne kadardır?

7-Vergi ve sigorta giderleri ne kadardır?

8-Futbolculara ödenen transfer, maç başı ve de primler ne kadardır?

9-Diğer gelir ve gider kalemleri nelerdir ve ne kadardır?..

Gazeteci Tuna halk adına, camiayı doğru bilgilendirme adına bu sorulara cevap aramalıydı.

Takım üçüncü lige çıkacakmış, ikinci lige çıkacakmış da Belediye Başkanı engel olmuş…

Belediye Başkanı bu iddialı işadamlarının karşısına başka liste mi çıkardı? Genel kurula engel mi oldu? Tam aksine; Genel Kurulda divan başkanı Belediye Başkanının hakarete uğramasına seyirci kaldı. Düzeni sağlayamadı. Her önüne gelen mikrofonu kapıp ağzına geleni söyledi. Belki de divan kurulu olmasa toplantı daha da düzenli geçerdi.

Bir sözüm de salonda bulunanlara, özellikle de yeni yönetim kurulunda adı bulunan ve salonda da yerini alan üyelere olacak. Orada Belediye Başkanı hakarete uğrarken kalkıp tepki koymak, gerekirse Sayın Toyran ile birlikte salonu terk etmek daha doğru olmaz mıydı?..

Seçimler yapıldı ve yönetim belirlendi. Buyursunlar, takımı dedikleri noktalara getirsinler. Sorun olan; Söke Belediyesinin kendilerine deplasman aracı vermeyecek olması mıdır? Bu kadarını bile teminden acizlerse o iddiaların arkasında nasıl duracaklar. Bir gece önce kutlama yapıp da bir gün sonra görevi bırakmanın hangi mantıklı açıklaması olabilir?..

Anlaşılan o ki; bir sürü gürültü ve reklamla göreve talip olan bu kişiler aslında yine Söke Belediyesinin kaynaklarına güvenerek yola çıkmışlar. Bu kaynakların kesilme ihtimali ortaya çıkınca da hepsi birden dağıldılar.

Saygıdeğer kamuoyu, genel kurulda sizler adına sorulan en masum soruya bile “ar, namus” diyerek hakaretlerle karşılık veren anlayışın sahibi eğer ar ve namus sözcüklerinin gerçek anlamını biliyorsa sözünün ve de davranışının arkasında durmalıdır. Ar ve namus sahibi insanlar bir sorumluluğu üstlenmeden önce düşünür ve öyle hareket ederler. Aldıkları sorumluğu da yerine getirmek için her çabayı gösterirler. Bu işler öyle sürekli geri çekilmekle olmaz…

Son olarak, Sayın Tuna, Sökespor kongresi kimse tarafından sabote edilmemiştir. Her zaman olduğu gibi yine yalan ve yanlışlarla olayları çarpıtıyorsun. Bu kongre yapılmış ve sonuçlanmıştır. Yeni yönetim kurulu seçilmiş ve bu sonucu kutlama haberleri sosyal medyada yoğun bir şekilde yer almıştır. Siz de bu kutlamaların içinde oldunuz. Şimdi hangi sabotajdan bahsediyorsunuz? Kongre yapıldı, yönetim belirlendi ve kutlamalarla göreve başladı. Bize de, sana da “hayırlı olsun” demek düşer. Yoksa bugün göreve başlayıp bir gün sonra geri çekilenleri savunmak değil…

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika