23° Parçalı az bulutlu

Eğitim-Sen Söke’nin Eğitim Sorunlarına Çözüm istedi

HABER - 14 Eylül 2021 16:51 A A

Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit eğitim yılı başında bir değerlendirme yaparken; çarpıcı konulara değindi. Söke’nin eğitmde özellikle fiziki sıkıntılarına değinen Murat Karayeğit; Milli Eğitim Bakanlığı’nın maddi kaynak isteyen çalışmaları görmezden geldiğini söyledi. Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit’in Söke için bulunduğu tespitler şöyle:

 • Öncelikle okullarımızda temizlik işlerinde çalışacak yeterli kadar yardımcı personel yok. 28 Eğitim kurumunda hiç yardımcı personel bulunmuyor. Geçmiş yıllarda İŞKUR aracılığıyla güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışan TYP çalışanları halan daha eğitim kurumlarına görevlendirilmesi yapılmamıştır. Bize ulaşan bilgiye göre tasarruf tedbirleri kapsamında ilçemizde toplam 34 kişi İŞKUR tarafından görevlendirilecek. Bu personel nereye verilecek ihtiyacın ne kadarını karşılayacak? Eğitimden tasarruf olmaz. Okullarımızın temiz olaması ve salgının önlenmesi için her 3-4 derslik için bir personel görevlendirilmelidir. Aksi halde okullarda salgın yayılmasının önüne geçmek mümkün görünmüyor
 • Bakanlığın ısrarla vurguladığı mesafe kuralının uyulabilmesi için sınıflarda öğrenci mevcutlarının azaltılması gerekirken, birçok okulumuzda bu konu göz ardı edilmiş ve 40 kişi aşan mevcutlar ortaya çıkmıştır. Özellikle sınıfların bölünerek seyreltilme imkânı bulunan kurumlarda öğretmen ihtiyacı doğacağı, devletin maddi zarara uğrayacağı gerekçesiyle yeni sınıflar açılmamaktadır. Şu çok net ortadır ki bakanlığımız salgın dönemin yeni derslikler yapamamıştır.

İlçemizde depreme dayanıksız olduğu için yıkım ve güçlendirme kararı verilen kurumların yenilenme çalışmaları 18 aydır devam eden salgın döneminde uzaktan eğitim devam ederken tamamlanamamıştır. Bunun ile ilgili;

 • Nebahat Alpan İlk/Ortaokulunda YİKOB ( Yatırım ve Koodinasyon İzleme Başkanlığının ) yürüttüğü çalışmada birçok eksikliğin çıktığı ve eksikliklerin tamamlanamadığı görülmektedir.
 • Yine YİKOB tarafından yapıldığı bilinen Fatih İlk/Ortaokulunda yapılan yenileme ve güçlendirme çalışmaları tam olarak bitirilememiş ve yapılan işlerde eksikliklerin olduğu bilgisine ulaşılmıştır.
 • Yıkım kararı bulunan ilçemizin tek nitelikli okulu olan Yavuz Selim Anadolu lisesinin hangi okula taşınacağı henüz netleşmemiştir. Büyük ihtimalle ikili eğitime geçilecek.
 • Yıkım kararı verilen bir başka kurum olan Tuzburgazı ilköğretim okulu ise Atburgazı mahallesinde ki okula taşınacak olup ikili (Sabahçı- Öğlenci ) eğitime başlamıştır.
 • İlçemizin en büyük mahallesi olan Bağarasın’da bulunan Bağarası Çok Programlı Anadolu Lisesi ise Bağarası Kemalpaşa İlköğretim okulunda ikili eğitim verecektir. Ancak aynı zamanda taşımalı eğitimin yapıldığı bu kurumlarımız da eğitim faaliyetleri; sabak 07:30 da başlayıp 19:30 sona erecektir. Bu arada 10 dk lık teneffüsler ve 20 dk lık öğle arası uygulanacaktır. Yaklaşık 1000 öğrenci ve çalışanın bulunacağı bu kurumda gerekli hijyen çalışmalarının yeterince yapılamayacağı, salgın koşullarında sağlıklı bir eğitim öğretimin yapılamayacağı ortadadır. Bu konuyla ilgili mahallede ki öğrenci velileri gerekli itiraz ve şikâyetlerini yapmış imza kampanyası başlatmıştır. Acilen ders süreleri 30 dk düşürülmeli ve farklı alternatifler oluşturulmalıdır. ( Ş. Oğuz Arslan İmam Hatibin başka binaya taşınması ve ya köy okullarının açılması gibi.)
 • İlçemizde bulunan Endüstri Meslek Lisesinin Atölyelerinin yıkım kararından dolayı öğrencilerin uygulamalı eğitimlerini nasıl tamamlayacağı belirsizliğini korumaktadır.
 • Söke de birçok eğitim çalışanına, emekliye ve ilçemize ziyarete gelen birçok misafire hizmet sunan Öğretmenevimizin de yıkım kararı bulunmakta ve hala bir işlem başlamış değil.
 • Söke ADÜ bağlı eğitim sürdüren yüksekokul ve Fakültelerde de bu yıl yüz yüze eğitime başlanacak. Ancak ilçemizde KYK ait yeterli yurt bulunmaması sebebiyle üniversite öğrencileri de barınma sorunları yaşamakta. Ev kiraları fahiş fiyatlara çıktığı haberleri yayılmaktadır. Her ile, ilçeye Üniversite açmak kadar onların ihtiyaçlarının da düşünülmesi bir zorunluluktur.

“VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit; açıklamasında; “Biz Eğitim Sen olarak aylardır kamuoyu ile çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. Bize ve bilime kulak verin ki çocuklarımızın bir yılı daha heba olmasın. Bu umursamazlıklar, yeterli tedbirlerin alınmaması, ek bütçe ayrılmaması velilerimizi özel eğitim kurumlarına yönelttiği oldukça net. Eğitim kamusal bir haktır, parayla alınan bir hizmet olmamalıdır. Eğitim Sen olarak kamusal, laik, bilimsel eğitimi savunmaktan asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerine de yer verdi.

(Levent Tuncer)

HABER - 16:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Söke Şoförler Odası Seçimi Haftaya Kaldı
    Söke Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası seçimi ertelendi. Bugün yapılması planlanan genel kurul toplantısı çoğunluk sağlanamayınca ertelenirken; Genel Kurul toplantısının önümüzdeki Perşembe günü yapılacağı duyuruldu. Mevcut Başkan Refik Karataş ve Hüseyin Koşar’ın aday olduğu oda seçimlerindeki heyecan bir hafta da ha ertelendi. Genel kurul toplantısının açılabilmesi için hazirun cetvelinde bulunan 842 üyenin en az […]
 • 02
  Söke’de kovalamaca sonucu çaldığı araçla kaçan hırsızı Söke Polisi yakalandı. Olay İlçe merkezinde hareketli ve heyecanlı anlar yaşattı. Söke Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaptıkları başarılı operasyonla bir alkış daha aldı. Edinilen bilgiye göre; 48 UN 001 plakalı otomobil çalındı. Polis bu aracın ve aracı çalan hırsızın peşine düştü. İlçe merkezinde görülen aracı takibe alan Söke İlçe […]
 • 03
  Söke Şoförler Odası Başkan Adayı Hüseyin Koşar, 21 Ocak Cuma günü yapılacak oda seçimleri öncesinde çalışmalarına hızlanarak devam ediyor. Hüseyin Koşar seçim çalışmaları kapsamında, Bağarası Mahallesi’nde şoför esnafı ile bir araya geldi. Bağarası Mahallesi’nde çoğunluğu kamyonculardan oluşan şoför esnafı ile buluşan Başkan Adayı Koşar, göreve geldiğinde gerçekleştirmeyi planladığı projeler hakkında bilgiler verdi. Hüseyin Koşar şoför esnafına seslenerek; […]
 • 04
  Söke’de sokak köpekleri yaşlı kadını hastanelik etti… Söke’de yaşlı kadın sokak köpeklerinin saldırısına uğradı, hastanelik oldu. Olay Söke’nin Çeltikçi Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; Çeltikçi Mahallesi Adliye yokuşu Barış Yapı Kooperatifi evleri yakınında sokakta yürüyen 65 yaşındaki Sabriye Erdem iki köpeğin saldırısına uğradı. Saat 18.30 sıralarında meydana gelen olayda evine giderken köpekleri bir anda […]
 • 05
  Söke Lokantacılar, Pastacılar, Tatlıcılar, Gazonocular vb Odası genel kurul toplantısı yapıldı. Saray Düğün Salonunda yapılan genel kurulda mevcut başkan Mehmet Gül ile Şeref Başar oda başkanı olabilmek için yarıştı. Yapılan seçimlerde Şeref Başar büyük farkla Söke Lokantacılar Odası’nın yeni başkanı oldu. Toplam 371 üyesi bulunan odanın yapılan seçiminde Şeref Başar 154 oy alırken, Mehmet 63 […]