16° Açık

Eğitim-Sen Söke’nin Eğitim Sorunlarına Çözüm istedi

HABER - 14 Eylül 2021 16:51 A A

Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit eğitim yılı başında bir değerlendirme yaparken; çarpıcı konulara değindi. Söke’nin eğitmde özellikle fiziki sıkıntılarına değinen Murat Karayeğit; Milli Eğitim Bakanlığı’nın maddi kaynak isteyen çalışmaları görmezden geldiğini söyledi. Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit’in Söke için bulunduğu tespitler şöyle:

 • Öncelikle okullarımızda temizlik işlerinde çalışacak yeterli kadar yardımcı personel yok. 28 Eğitim kurumunda hiç yardımcı personel bulunmuyor. Geçmiş yıllarda İŞKUR aracılığıyla güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışan TYP çalışanları halan daha eğitim kurumlarına görevlendirilmesi yapılmamıştır. Bize ulaşan bilgiye göre tasarruf tedbirleri kapsamında ilçemizde toplam 34 kişi İŞKUR tarafından görevlendirilecek. Bu personel nereye verilecek ihtiyacın ne kadarını karşılayacak? Eğitimden tasarruf olmaz. Okullarımızın temiz olaması ve salgının önlenmesi için her 3-4 derslik için bir personel görevlendirilmelidir. Aksi halde okullarda salgın yayılmasının önüne geçmek mümkün görünmüyor
 • Bakanlığın ısrarla vurguladığı mesafe kuralının uyulabilmesi için sınıflarda öğrenci mevcutlarının azaltılması gerekirken, birçok okulumuzda bu konu göz ardı edilmiş ve 40 kişi aşan mevcutlar ortaya çıkmıştır. Özellikle sınıfların bölünerek seyreltilme imkânı bulunan kurumlarda öğretmen ihtiyacı doğacağı, devletin maddi zarara uğrayacağı gerekçesiyle yeni sınıflar açılmamaktadır. Şu çok net ortadır ki bakanlığımız salgın dönemin yeni derslikler yapamamıştır.

İlçemizde depreme dayanıksız olduğu için yıkım ve güçlendirme kararı verilen kurumların yenilenme çalışmaları 18 aydır devam eden salgın döneminde uzaktan eğitim devam ederken tamamlanamamıştır. Bunun ile ilgili;

 • Nebahat Alpan İlk/Ortaokulunda YİKOB ( Yatırım ve Koodinasyon İzleme Başkanlığının ) yürüttüğü çalışmada birçok eksikliğin çıktığı ve eksikliklerin tamamlanamadığı görülmektedir.
 • Yine YİKOB tarafından yapıldığı bilinen Fatih İlk/Ortaokulunda yapılan yenileme ve güçlendirme çalışmaları tam olarak bitirilememiş ve yapılan işlerde eksikliklerin olduğu bilgisine ulaşılmıştır.
 • Yıkım kararı bulunan ilçemizin tek nitelikli okulu olan Yavuz Selim Anadolu lisesinin hangi okula taşınacağı henüz netleşmemiştir. Büyük ihtimalle ikili eğitime geçilecek.
 • Yıkım kararı verilen bir başka kurum olan Tuzburgazı ilköğretim okulu ise Atburgazı mahallesinde ki okula taşınacak olup ikili (Sabahçı- Öğlenci ) eğitime başlamıştır.
 • İlçemizin en büyük mahallesi olan Bağarasın’da bulunan Bağarası Çok Programlı Anadolu Lisesi ise Bağarası Kemalpaşa İlköğretim okulunda ikili eğitim verecektir. Ancak aynı zamanda taşımalı eğitimin yapıldığı bu kurumlarımız da eğitim faaliyetleri; sabak 07:30 da başlayıp 19:30 sona erecektir. Bu arada 10 dk lık teneffüsler ve 20 dk lık öğle arası uygulanacaktır. Yaklaşık 1000 öğrenci ve çalışanın bulunacağı bu kurumda gerekli hijyen çalışmalarının yeterince yapılamayacağı, salgın koşullarında sağlıklı bir eğitim öğretimin yapılamayacağı ortadadır. Bu konuyla ilgili mahallede ki öğrenci velileri gerekli itiraz ve şikâyetlerini yapmış imza kampanyası başlatmıştır. Acilen ders süreleri 30 dk düşürülmeli ve farklı alternatifler oluşturulmalıdır. ( Ş. Oğuz Arslan İmam Hatibin başka binaya taşınması ve ya köy okullarının açılması gibi.)
 • İlçemizde bulunan Endüstri Meslek Lisesinin Atölyelerinin yıkım kararından dolayı öğrencilerin uygulamalı eğitimlerini nasıl tamamlayacağı belirsizliğini korumaktadır.
 • Söke de birçok eğitim çalışanına, emekliye ve ilçemize ziyarete gelen birçok misafire hizmet sunan Öğretmenevimizin de yıkım kararı bulunmakta ve hala bir işlem başlamış değil.
 • Söke ADÜ bağlı eğitim sürdüren yüksekokul ve Fakültelerde de bu yıl yüz yüze eğitime başlanacak. Ancak ilçemizde KYK ait yeterli yurt bulunmaması sebebiyle üniversite öğrencileri de barınma sorunları yaşamakta. Ev kiraları fahiş fiyatlara çıktığı haberleri yayılmaktadır. Her ile, ilçeye Üniversite açmak kadar onların ihtiyaçlarının da düşünülmesi bir zorunluluktur.

“VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit; açıklamasında; “Biz Eğitim Sen olarak aylardır kamuoyu ile çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. Bize ve bilime kulak verin ki çocuklarımızın bir yılı daha heba olmasın. Bu umursamazlıklar, yeterli tedbirlerin alınmaması, ek bütçe ayrılmaması velilerimizi özel eğitim kurumlarına yönelttiği oldukça net. Eğitim kamusal bir haktır, parayla alınan bir hizmet olmamalıdır. Eğitim Sen olarak kamusal, laik, bilimsel eğitimi savunmaktan asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerine de yer verdi.

(Levent Tuncer)

HABER - 16:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Milletvekili Sezgin’den Başkan Tuncel’e Ziyaret
  İYİ Parti Söke İlçe Teşkilatı tarafından hazırlanan bir dizi ziyaret programı için Söke’de bulunan Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’i ziyaret etti. Ziyarette Milletvekili Sezgin’e İlçe Başkanı Çağlar Çelikez, ilçe yöneticileri, İYİ Partili Belediye Meclis Üyeleri eşlik etti. Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli de bulundu. Söke’de bulunmaktan ve Söke Belediye […]
 • 02
  Borsa Başkanı Sağel’den Açıklama
  Pamuk üretiminde hasat sezonu başladı. Hasat sezonu ile birlikte üreticilere bol ve bereketli kazançlar dileyen Söke Ticaret borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel, bu yıl Söke Ovası’nda pamuk ekim alanının 370 Bin dekardan, 270 Bin dekara düştüğünü söyledi. Nejat Sağel yaptığı açıklamasında; “Pamuk üreticilerimiz vermiş olduğu emeğinin karşılığını önümüzdeki günlerde görmeye başlayacak. Bu yıl Söke Ovası’nda […]
 • 03
  Söke Belediyesi’nden Okullarda Dezenfekte
  Söke Belediyesi devam eden Covid-19 salgın sürecinde mücadele çalışmalarına devam ediyor. Tedbiri elden bırakmayan Söke Belediyesi yüz yüze eğitimin başladığı okullarda, sağlıklı bir ortam oluşturmak ve salgın hastalıklarla mücadele etmek amacıyla dezenfeksiyon çalışması yaptı. Daha önce okullarda yaptığı temizlik çalışmalarıyla bir kez da kurumlara el uzatan Söke Belediyesi bu kapsamda Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilçe […]
 • 04
  Söke’de Gaziler Günü
  19 Eylül Gaziler Günü anma töreni Cumhuriyet Meydanı’ndan gerçekleşti.   Törene Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Söke Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Aziz Çiçek, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, Söke Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ulvi Atmaca başta olmak üzere protokol üyeleri, askeri erkan ile şehit […]
 • 05
  Söke’de servis araçlarına sıkı denetim
  Söke ilçesinde yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte eğitim kurumlarına öğrenci taşıyan servis araçlarına sıkı denetimler sürüyor. İlçe Trafik Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri ve Jandarma Trafik ekipleri tarafından yapılan denetimler sürüyor. Yapılan denetimlerde evrak kontrolleri, araçlarda alınması ve uyulması gereken kuralların kontrollerinin yanı sıra servis görevlilerine koronavirüs tedbirleri konusunda da bilgilendirmelerde bulunuluyor. Yapılan denetimlerde İlçe Milli […]