21° Açık

Eğitim-Sen Söke’nin Eğitim Sorunlarına Çözüm istedi

HABER - 14 Eylül 2021 16:51 A A

Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit eğitim yılı başında bir değerlendirme yaparken; çarpıcı konulara değindi. Söke’nin eğitmde özellikle fiziki sıkıntılarına değinen Murat Karayeğit; Milli Eğitim Bakanlığı’nın maddi kaynak isteyen çalışmaları görmezden geldiğini söyledi. Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit’in Söke için bulunduğu tespitler şöyle:

 • Öncelikle okullarımızda temizlik işlerinde çalışacak yeterli kadar yardımcı personel yok. 28 Eğitim kurumunda hiç yardımcı personel bulunmuyor. Geçmiş yıllarda İŞKUR aracılığıyla güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışan TYP çalışanları halan daha eğitim kurumlarına görevlendirilmesi yapılmamıştır. Bize ulaşan bilgiye göre tasarruf tedbirleri kapsamında ilçemizde toplam 34 kişi İŞKUR tarafından görevlendirilecek. Bu personel nereye verilecek ihtiyacın ne kadarını karşılayacak? Eğitimden tasarruf olmaz. Okullarımızın temiz olaması ve salgının önlenmesi için her 3-4 derslik için bir personel görevlendirilmelidir. Aksi halde okullarda salgın yayılmasının önüne geçmek mümkün görünmüyor
 • Bakanlığın ısrarla vurguladığı mesafe kuralının uyulabilmesi için sınıflarda öğrenci mevcutlarının azaltılması gerekirken, birçok okulumuzda bu konu göz ardı edilmiş ve 40 kişi aşan mevcutlar ortaya çıkmıştır. Özellikle sınıfların bölünerek seyreltilme imkânı bulunan kurumlarda öğretmen ihtiyacı doğacağı, devletin maddi zarara uğrayacağı gerekçesiyle yeni sınıflar açılmamaktadır. Şu çok net ortadır ki bakanlığımız salgın dönemin yeni derslikler yapamamıştır.

İlçemizde depreme dayanıksız olduğu için yıkım ve güçlendirme kararı verilen kurumların yenilenme çalışmaları 18 aydır devam eden salgın döneminde uzaktan eğitim devam ederken tamamlanamamıştır. Bunun ile ilgili;

 • Nebahat Alpan İlk/Ortaokulunda YİKOB ( Yatırım ve Koodinasyon İzleme Başkanlığının ) yürüttüğü çalışmada birçok eksikliğin çıktığı ve eksikliklerin tamamlanamadığı görülmektedir.
 • Yine YİKOB tarafından yapıldığı bilinen Fatih İlk/Ortaokulunda yapılan yenileme ve güçlendirme çalışmaları tam olarak bitirilememiş ve yapılan işlerde eksikliklerin olduğu bilgisine ulaşılmıştır.
 • Yıkım kararı bulunan ilçemizin tek nitelikli okulu olan Yavuz Selim Anadolu lisesinin hangi okula taşınacağı henüz netleşmemiştir. Büyük ihtimalle ikili eğitime geçilecek.
 • Yıkım kararı verilen bir başka kurum olan Tuzburgazı ilköğretim okulu ise Atburgazı mahallesinde ki okula taşınacak olup ikili (Sabahçı- Öğlenci ) eğitime başlamıştır.
 • İlçemizin en büyük mahallesi olan Bağarasın’da bulunan Bağarası Çok Programlı Anadolu Lisesi ise Bağarası Kemalpaşa İlköğretim okulunda ikili eğitim verecektir. Ancak aynı zamanda taşımalı eğitimin yapıldığı bu kurumlarımız da eğitim faaliyetleri; sabak 07:30 da başlayıp 19:30 sona erecektir. Bu arada 10 dk lık teneffüsler ve 20 dk lık öğle arası uygulanacaktır. Yaklaşık 1000 öğrenci ve çalışanın bulunacağı bu kurumda gerekli hijyen çalışmalarının yeterince yapılamayacağı, salgın koşullarında sağlıklı bir eğitim öğretimin yapılamayacağı ortadadır. Bu konuyla ilgili mahallede ki öğrenci velileri gerekli itiraz ve şikâyetlerini yapmış imza kampanyası başlatmıştır. Acilen ders süreleri 30 dk düşürülmeli ve farklı alternatifler oluşturulmalıdır. ( Ş. Oğuz Arslan İmam Hatibin başka binaya taşınması ve ya köy okullarının açılması gibi.)
 • İlçemizde bulunan Endüstri Meslek Lisesinin Atölyelerinin yıkım kararından dolayı öğrencilerin uygulamalı eğitimlerini nasıl tamamlayacağı belirsizliğini korumaktadır.
 • Söke de birçok eğitim çalışanına, emekliye ve ilçemize ziyarete gelen birçok misafire hizmet sunan Öğretmenevimizin de yıkım kararı bulunmakta ve hala bir işlem başlamış değil.
 • Söke ADÜ bağlı eğitim sürdüren yüksekokul ve Fakültelerde de bu yıl yüz yüze eğitime başlanacak. Ancak ilçemizde KYK ait yeterli yurt bulunmaması sebebiyle üniversite öğrencileri de barınma sorunları yaşamakta. Ev kiraları fahiş fiyatlara çıktığı haberleri yayılmaktadır. Her ile, ilçeye Üniversite açmak kadar onların ihtiyaçlarının da düşünülmesi bir zorunluluktur.

“VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Eğitim-Sen Söke Temsilcilik Başkanı Murat Karayeğit; açıklamasında; “Biz Eğitim Sen olarak aylardır kamuoyu ile çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. Bize ve bilime kulak verin ki çocuklarımızın bir yılı daha heba olmasın. Bu umursamazlıklar, yeterli tedbirlerin alınmaması, ek bütçe ayrılmaması velilerimizi özel eğitim kurumlarına yönelttiği oldukça net. Eğitim kamusal bir haktır, parayla alınan bir hizmet olmamalıdır. Eğitim Sen olarak kamusal, laik, bilimsel eğitimi savunmaktan asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerine de yer verdi.

(Levent Tuncer)

HABER - 16:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bu kitap tarihe ve minik kalplere dokunacak
  Sökeli genç yazar Cansu Dülger kaleme aldığı kitabı ile Söke’nin tarihine dokunduğu gibi, kitaptan elde edeceği geliri Sevgi Evleri’nde koruma altındaki çocuklara bağışlayarak minik kalplere de dokunacak. Söke’de bir özel okulda İngilizce öğretmenliği yapan Cansu Dülger Söke’nin kent belleğine katkı sağlayacak kitabı yayınlandı. “Mübadele, Kent ve Bellek: Söke Nuh Bey Konağı” adlı kitap, Söke’nin tarihi […]
 • 02
  SÖKE’DE ARAÇ YANGINI ARAZİYE SIÇRADI
  Kuşadası karayolunda özel hastaneye ait minibüs alev alev yandı. Edinilen bilgiye göre Söke-Kuşadası karayolunda seyir halindeki 09 BF 263 plakalı özel bir hastaneye ait minibüsün ön kısmı bir anda alev aldı. Sürücü tarafından yol kenarına çekilen araç söndürülmeye çalışılırken, alevler bir anda yol kenarında bulunan arazideki kuru otlara sıçradı. Olay yerine Aydın Büyükşehir Belediyesi Söke […]
 • 03
  İnşaat sektörünün marka ismi Yavuzlar’dan Basın toplantısı
  Söke’de 43 yıldır inşaat yapan, istihdam yaratan köklü firma Yavuzlar, ekonomide yaşanan sürecin inşaat sektöründeki etkilerini değerlendiren bir basın toplantısı düzenledi. Yavuzlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yavuz ve Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Yavuz inşaat sektöründe yaşanan ekonomik süreci değerlendirirken; yaptıkları projeler hakkında da bilgiler verdi. Artan maliyetler karşısında ayakta kalmayı başarabilmiş firmaların iş süreçlerinde […]
 • 04
  çocuklar hem eğleniyor, hem öğreniyor
  Söke Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle 7-14 yaş aralığındaki çocuklar için açılan Yaz Okulu’nda Bin 300 öğrenci eğitim görüyor. Yaz döneminin Söke’deki en büyük okulu olma özelliği taşıyan Söke Belediyesi Yaz Okulu’nda çeşitli branşlarda eğitimler veriliyor. Ücretsiz olarak gerçekleşen Söke Belediyesi Yaz Okulu Kurslarında gitar, İngilizce, el becerileri, çini, halk oyunları, Anadolu ateşi, bale, […]
 • 05
  Nejat Sağel’e Hizmet Şeref Ödülü
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 70’inci kuruluş yıldönümünde; 81 ilden gelen iş dünyasının temsilcileri Ankara’da Birlik Merkezi’nde buluştu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki toplantıya Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Nejat Sağel beraberinde TOBB delegesi meclis üyeleri Mustafa Toyran ve Ahmet Başer ile katılım sağladı. Türk iş dünyasının çatı kuruluşu TOBB’un […]