23° Parçalı az bulutlu

‘Herakleia’ Antik Kenti anlatıldı

HABER - 21 Nisan 2022 17:50 A A

Söke Kaymakamlığı himayesinde Söke Belediyesi, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Söke Kent Konseyi ile Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği tarafından yürütülen ‘Söke Tarihini Öğreniyor’ projesi kapsamında konferans gerçekleştirildi.

Aydın’ın Söke ilçesi ile Muğla’nın Milas ilçesi sınırları içerisinde yer alan Bafa Gölü kenarında yer alan Herakleia Antik Kenti konulu konferansta; antik kentin devam eden kazı çalışmalarında bilimsel danışmanlık yapan Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer konuşmacı olarak yer aldı.

Konferansı izleyenler arasında Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Kent Konseyi Başkanı Saliha Ondört,  Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği Başkanı İsmail Caner Genç başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

2000 yılında Magnesia kazısı, 2021 yılına kadar Lagina, Çatalhöyük, Laodikeia, Stratonikeia ve Knidos kazılarında görev yapan Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer; doğduğu topraklarda bulunan Herakleia Antik Kenti’ni bugün gün yüzüne çıkarıyor olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Kendi memleketimde sevdiğim kent Herakleia’yı konuşacağız diyerek sözlerine başlayan Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer; “Organizasyonla bizleri buluşturan herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Herakleia Antik Kenti’nin Helenistik dönemde kurulduğunu belirten Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer, bugüne kadar yüzey araştırmaları yapılan kentte ilk kez kazı çalışmalarının 2021 yılında başladığını söyledi. İlk verilerin gelmeye başladığını ve heyecan verici olduğunu ifade eden Doç. Dr. Büyüközer; “Her ne kadar bir Karia kenti olsa da Heraklia, aşağı Büyük Menderes hazasında bulunması nedeniyle antik dönemden bu yana bu coğrafyaya dahil olmuştur. Bugün kentin bulunduğu alanda Kapıkırı Köyü var. Bu köyün adı da antik kentin giriş kapsının bir kırlık alanda bulunmasından dolayı geliyor. Kapıkırı ile birlikte Herakleia, hala nefes alan ve yaşayan bir kent” dedi.

Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer; Herakleia Antik Kenti’nin ilk kez 18. Yüzyılda keşfedildiğini, daha sonra zaman zaman daha çok Milet ekibince bilimsel çalışmaların yapıldığını, asıl yüzey araştırmalarının ise 1974 yılında Alman Arkeolog Analize Peşlov tarafından başlatıldığını söyledi.

Kendisinin başında olduğu ekiple 2021 yılında başlayan kazı çalışmaları ve antik kent çevresinde görünürlüğü arttırmak adına yaptıkları çalışmalardan söz eden Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer; kentte kazı çalışmalarından ortaya çıkan antik eserlerden, kentte Helenistik dönem, Bizans ve genç Osmanlı döneminin izlerine ulaştıklarını söyledi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda antik kentin 12. Yüzyılda yapıldığına ilişkin söylemlerin yaptıkları kazı çalışmaları ile 11. Yüzyılda inşa edildiğini ortaya çıkardıklarını ifade etti. Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer kentte 2. Murat dönemine ait sikkelerin ortaya çıkarıldığını; Menteşe Beyliği’nin de buradaki kaleyi kullandığının izlerine ulaştıklarını ifade etti. Herakleia’nın da bulunduğu Söke ve Milas sınırlarında kalan Latmos (Beşparmak) dağlarının bir bütün olduğunu altını çizen Doç. Dr. Büyüközer, kazı çalışmalarında katkı sağlayan herkese teşekkür etti; bölgede yaşayan herkesi kenti yerinde görmeye davet etti.

Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer’in akıcı ve ilgi çekici sunumunun ardından Söke Kent Konseyi Başkanı Saliha Ondört, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli ve Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney tarafından teşekkür belgesi, hediye ve çiçek takdimi yapıldı.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney verdiği bilgilerden dolayı Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer’e teşekkür ederken, en kısa sürede antik kenti yerinde incelemek üzere ziyaret edeceklerini söyledi.

(Levent Tuncer)

HABER - 17:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Çiftçiler Günü’nde Çelenk Sundular
  14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü etkinlikleri kapsamında Söke Ziraat Odası yönetimi tarafından Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Törene; Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri ve Meclis Başkanı Haşim İbi başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri katıldı. Çelenk koyma töreninde açıklamalarda bulunan Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü tüm […]
 • 02
  Tanıkları Söke’nin tarihini anlatmaya devam ediyor
  ‘Söke Tarihini Öğreniyor’ projesi kapsamında başlatılan “Mübadele Sohbetleri” devam ediyor. Gerçekleştirilen sohbet toplantılarında tanıkları Söke’nin tarihini anlatmaya devam ediyor. Söke Tarih Araştırmaları ve Kültür Değerlerini Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen ve Söke Belediyesi ile Söke Kent Konseyi’nin destek verdiği söyleşiler dizinin ikincisinde Hüsnü Adalı konuşmacı konuk olarak yer aldı. Aile’nin fertlerinden Hüsnü Adalı; Girit’ten Söke’ye bir […]
 • 03
  Söke Borsa’da Buğday tüccarları bir araya geldi
  Söke Ticaret Borsası’nın buğday alım ve satımı yapan tüccar üyeleri bir araya geldi. Bu yıl yaklaşık 100 Bin dönüm buğday ekimi yapılan Söke Ovası’nda yakın zamanda hasat sezonu başlayacak. Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Nejat Sağel, üyelerden gelen talep üzerine sezon öncesi buğday alım – satımı yapan tüccarlar ile bir araya geldi. Sezon […]
 • 04
  Gölbent Yolunda Kaza
  Gölbent Mahallesi yolunda meydana gelen kazada, bir maden şirketine ait olduğu öğrenilen kamyon sulama kanalına devrildi. Edinilen bilgiye göre Güllübahçe yolundan Gölbent yoluna seyreden Eyüp Kasar yönetimindeki 09 AER 140 Plakalı kamyon, ilk viraja geldiğinde gidiş yönüne göre yolun sağ  tarafında bulunan kanala devrildi. Direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu kamyonun dorsesi sulama kanalına düşerken, devrilen kamyonun […]
 • 05
  Söke’de domuzları İtfaiye kurtardı
  Aydın’ın Söke ilçesi Faik Kocagöz caddesi üzerinde eski su kemeri mevkide bulunan kullanılmayan kuyuya düşen yavru domuzların yardımına itfaiye koştu. Çevredeki vatandaşlar tarafından önceki gün fark edilen domuz yavruları yardım bekliyordu. Vatandaşlar tarafından su ve yemek verilerek bir geceyi kuyuda geçirmek zorunda kalan yavru domuzlar Aydın Büyükşehir Belediyesi Söke İtfaiye Amirliği ekipleri tarafından kurtarıldı. Uyutulmalarının […]